Jak skutecznie wyczyścić rolety

Od czego zacząć

Czyszczenie rolet tylko z początku można uznać za skomplikowane i niełatwe do wykonania zajęcie. Z racji tego, że często podnoszone i opuszczane rolety brudzą się stosunkowo łatwo, rady tutaj zamieszczone mogą się przydać każdemu z nas. Przede wszystkim pamiętaj, żeby nie wkładać rolet do pralki ani do innych urządzeń czyszczących mechanicznie, chyba że zezwalają na to zalecenia producenta. Delikatny materiał, jak i struktura rolety, mogłyby ulec zniszczeniu. Najlepiej i najbardziej efektownie jest czyścić je w sposób manualny. Nie wymaga to zbyt dużego nadmiaru energii, ani doświadczenia. Co w takim razie będzie potrzebne? Przede wszystkim najprostsze rzeczy, które powinien posiadać każdy z nas w domu. Jest to zwykła materiałowa ściereczka lub ręcznik kuchenny. A teraz przejdźmy do sedna: jak wyczyścić rolety w swoim domu?

Warto pamiętać

Przede wszystkim zanim zaczniemy, zastanówmy się w jaki sposób najłatwiej nam będzie zabrać się do pracy. Zacząć sprzątanie na wiszącej rolecie czy lepiej będzie ściągnąć ją? Wiele osób w celu porządnego wyczyszczenia rolety zdejmuje ją z uchwytów, tłumacząc się dokładnością. To jest błąd. Osoby te jedynie dodają sobie niepotrzebnie pracy, jest to nieporęczne, czasochłonne i pozbawione praktyczności. Wygodniejszym sposobem, zwłaszcza dla kobiet, jest opuszczenie rolety na tyle, ile jest to potrzebne i zabranie się do pracy.

Czas na akcje!

Czyszczenie rolety rozpoczynamy od zamoczenia ściereczki w wodzie i wyciśnięciu jej tak by zrobiła się lekko wilgotna. Delikatnie ścieramy brudy powierzchowne. Nie bójmy się mocniej docisnąć bardziej oporne plamy, zacieki czy zanieczyszczenia. Jeśli brud w niektórych miejscach mimo wszystko nie ustąpi, należy wtedy zastosować detergent – mydło lub proszek do prania, oczywiście najpierw wykonując próbę w najmniej widocznym miejscu rolety. Jeśli materiał nie odbarwi się, możemy spokojnie zabrać się do działania. Po skończeniu mycia, warto zostawić roletę opuszczoną aż do wyschnięcia

Różne rodzaje rolet

W zależności od posiadanej rolety sposobów na skuteczne ich wyczyszczenie może być wiele. Jeśli producent zezwala na użycie szczotki czy odkurzacza, nie bójmy się ich zastosować. Jednak, gdy nie mamy co do tego pewności, najbezpieczniejszym sposobem jest ten opisany powyżej, w tym poradniku. Lepiej niepotrzebnie nie eksperymentować, jeśli mielibyśmy uszkodzić nasze domowe rolety, lub trwale je porysować. Pamiętajmy o tym, gdy uznamy już, że nasze rolety nabrały wystarczająco dużo ilości kurzu i czas już na to, by trochę je odświeżyć.

Jeżeli jednak zdecydujesz się na wymianę rolet to zapraszam na rollcenter.pl