Jakie materiały używane są do produkcji rolet

Na rynku obecnie dostępne jest wiele rodzajów rolet. W zależności od upodobania, możemy wybierać spomiędzy takich rolet jak: rolety rzymskie, rolety austriackie, rolety „dzień i noc”, rolety plisowane, rolety do okien dachowych, rolety wolnowiszące czy nawet miniroletki. Do każdej z nich, rodzaj materiału dopasowany jest indywidualnie. Kolorystyka, a więc walory estetyczne i dekoracyjne, leżą już jedynie w woli klienta. Materiał jednak, z którego zbudowana jest roleta, stanowi o jej wytrzymałości i funkcjonalności. W roletach rzymskich i austriackich używany jest materiał tkaninowy, o bogatej kolorystyce. Zazwyczaj posiadają one dzięki temu funkcje zaciemnienia, szczególnie ważną w pomieszczeniach narażonych na intensywne światło słoneczne. Dzięki specjalnej apretury mniej brudzą się, są one oporne na zanieczyszczenia. Ponadto rolety austriackie posiadają również fantazyjne marszczenia, które to stanowią dodatkowy walor estetyczny.

Rolety „dzień i noc” jak sama nazwa wskazuje, przede wszystkim służą do kontrolowania intensywności wpadającego do pokoju światła. Są idealne dla osób spędzających dużo czasu w pomieszczeniu, jak i obiektów biurowych, w domu lub poza nim. Wykonane są z tkanin zaciemniających, co dodatkowo stanowi o ich funkcjonalności. Na rynku dostępne są w wielu kolorach.

Uniwersalnym rodzajem rolet, są rolety plisowane, gdyż można je dopasować do każdego kształtu okna. Są też idealne dla ludzi mieszkających na parterze, gdyż można je składać od góry do dołu. Co do materiału, który użyty jest do produkcji takiej rolety, wariantów jest wiele – może to być zarówno zwykłe aluminium, lub wyglądem przypominające drewnopodobne tworzywo, tak więc idealnie można skomponować taką roletę z wystrojem danego pokoju.

Co do rolet o specjalnym przeznaczeniu – czyli do okien dachowych, wykorzystywane są tradycyjne materiały tkaninowe, które dzięki uchwytom i odpowiednio wyprofilowanym sprężynom są w stanie utrzymać się pod wieloma kątami, takimi jakie tylko można znaleźć w różnych domach. Są one bardzo wytrzymałe.

Podobnie jest z roletami wolnowiszącymi i miniroletkami. Tutaj jednak tkaniny z których stworzone są rolety, przytwierdzane są do rolek i w ten sposób mogą zwijać się i być opuszczane.

Tak więc, jak w powyższych przykładach zostało opisane, wszystkie rolety mają dość podobne materiały, różnią się jednak konstrukcją, kształtem i sposobem działania, jak również ich miejscem docelowym. Warto pamiętać przede wszystkim by rolety, które zechcemy kupić były złożone z wysokiej jakości materiałów, dzięki którym to będą one mogły nam służyć na długie lata.